1. Vytvoření statických HTML stránek

Před několika lety bylo vytvoření HTML stránek a znalost HTML jediným způsobem, jak vytvořit webové stránky. Naštěstí ta doba je už pryč :-). Na této stránce najdete několik možností vytvoření vlastního webu.

Pokud chcete opravdu jednoduché stránky, můžete se naučit HTML, případně CSS a svůj web si napsat v textovém editoru (notepad, PSPad), nebo koupit profesionální editor stránek. Pokud se nechcete učit HTML a CSS,  použijte například program Artisteer, který je dostupný i v češtině. Je uživatelsky přívětivější a úspornější než podobné programy.

Jedná se spíše o konstrukční nástroj, se kterým projekt exportujete ve svém počítači a stránky si ve chvíli, kdy jsou připraveny, nahrajete na svůj hosting.

Pokud si vyberete tuto možnost, zaregistrujte si název domény a vyberte vhodný hostingový program. Poté nahrajte své stránky.

 

2. Tvorba stránek či blogu ve WordPressu

V současné době se jedná o nejpopulárnější metodu tvoření stránek. WordPress je systém pro správu obsahu, který umožňuje rychle a snadno vytvářet dynamické webové stránky s možností komentářů a spoustou dostupných doplňků a widgetů.

WordPress je open source, pro který jsou stovky pluginů zdarma, dostupných pro rozšíření a vylepšení. Například, pokud chcete přidat tlačítko Facebooku „Líbí se mi“, stačí nainstalovat plugin. Chcete fotogalerii? Opět vyřešíte pluginem.

Chcete-li vytvořit stránky s WordPressem, jednoduše se přihlásíte do administračního panelu, zvolíte téma a začnete psát svůj obsah. To je opravdu ten nejrychlejší způsob, jak začít.

WordPress je nejčastěji známý jako platforma pro blog, ale pokud nechcete, aby byl blog hlavní funkcí vašich stránek, pak můžete zakázat komentáře nebo upravit stránky tak, že minimalizujete funkce blogu. Tento CMS je velmi flexibilní.

Tyto stránky také běží na WordPressu.

Začít můžete tak, že si zaregistrujete svou doménu a získáte webhosting s databází MySQL. Doporučujeme předem kontaktovat svého nového webhostera a získat od něj informace, zda WordPress na jeho hostingu poběží jak má. V případě, že hosting nabízí Softaculous, WordPress můžete instalovat na jedno kliknutí. U webhostingu Viditelně máte záruku plné podpory WordPressu pro jakýkoli vybraný program hostingu.

 

3. Využití RVSiteBuilderu

RVSiteBuilder je kompletní systém, ve kterém můžete po registraci domény a zřízení hostingu okamžitě vytvořit své stránky. K vytvoření profesionálních stránek nemusíte znát ani jeden tag z HTML. V několika krocích nastavíte vzhled, doplníte texty a vložíte fotoalbum nebo knihu návštěv a publikujete. Je to snad ta nejjednodušší možnost, jak vytvořit webové stránky zdarma.

Úžasné je, že RVSiteBuilder je zdarma, nemusíte kupovat drahé řešení. Obsahuje tisíce šablon a barevných skinů, je tedy jednoduché vybrat si takovou šablonu, která se vám bude líbit a která bude vyhovovat .

 

4. Další možnosti

Potřebujete vlastní fórum, komunitní nebo chatovací místnost pro komunikaci s vašimi návštěvníky? Pravděpodobně budete chtít on-line knihy návštěv, kde lidé mohou zanechat své zprávy.

To už je trochu složitější, ale nenechte se odradit. Jak internet a jeho možnosti zraje, je stále jednodušší tyto funkce na internetových stránkách nastavit.

Dnes většina hostingových společností (zpravidla však v zahraničí) nabízí možnost instalace těchto skriptů na jedno kliknutí. Můžete instalovat chatovací místnosti, fóra, blogy, e-shopy a další stránky přímo z ovládacího panelu – bez nutnosti programování.

Jakmile si aktivujete svůj hostingový účet, můžete instalovat skripty, které potřebujete mít na svých webových stránkách během několika minut.

Drupal a Joomla

Jedná se o dva systémy pro správu obsahu, které jsou zdarma. Joomla a Drupal jsou vynikající pro správu uživatelů a pro stránky, které vyžadují interaktivitu, přihlášení atd.

Háček je v tom, že se trochu budete muset učit, jak tyto systémy používat. Jsou přeci jen složitější než WordPress. Tím ovšem není možné říct, že jsou v něčem horší, mají své výhody. Dobrou zprávou je, že na internetu najdete spousty návodu, jak tyto CMS používat.

Výdělek na internetu

Stále více lidí přichází na web buď vydělávat na živobytí, nebo si přivydělat nějaké peníze.

Pokud uvažujete o vybudování on-line obchodu, kde budete prodávat své výrobky, existuje několik způsobů, jak to vyřešit

a) pomocí WordPressu – stačí nainstalovat plugin pro elektronické obchodování. Bohužel nenabízí tolik možností, jako samostatné specializované CMS systémy pro internetové obchody.

b) najít specializované stránky, kde řešení e-shopu nabízí

c) nainstalovat si internetový obchod na svůj webhosting – například PrestaShop, který má početnou českou komunitu, spoustu dodatečných pluginů, automatické aktualizace, automatické zasílání e-mailů zákazníkům a spoustu dalších funkční. Opět – na moderním hostingu instalujete na jedno kliknutí.

Pokud nechcete žádat o obchodní účet pro přijímání plateb přes kreditní karty, můžete použít PayPal. Výše uvedené tři možnosti nabízejí nákupní košíky, ale stále potřebujete od zákazníka vybrat peníze. S PayPal se můžete posunout dál.

 

Shrnutí

Byla zde popsána tvorba www stránek v kostce.

Jste připravení začít? Začněte tím, že si registrujete svou doménu.