Statický web je řada stránek, které jsou navzájem propojeny. „Statická“ jednoduše znamená, že data/stránky jsou uživateli zobrazeny přesně tak, jak jsou uloženy na webovém serveru. Struktura či organizace stránek se ovládá ručně v HTML a CSS. To je statická stránka.

Blog je zvláštní druh stránky. Blogy se skládají z řady „příspěvků“, které obsahují datum zveřejnění a kategorii. Blogy jsou dynamické, což znamená, že stránka je vykreslována pomocí skriptu.

Blog můžete zobrazit či seřadit podle data nebo kategorie. Vzhledem k tomu, že jsou blogy dynamické, může být obsah zobrazen různými způsoby.

Mezi další hlavní rozdíly patří:

  • blogy mají část pro poznámky,
  • blogy mohou být sestaveny velmi rychle, bez znalosti programování nebo software – k dispozici je vestavěný WYSIWYG editor
  • stránky vyžadují buď ruční kódování (HTML a CSS), nebo nějaký druh softwaru či editor webových šablon. Potřebujete i program pro nahrání stránek na web – takzvaný FTP klient
  • v blogu jsou nejnovější příspěvky automaticky publikovány na úvodní stránce – toto je příklad dynamicky generovaného obsahu
  • pokud byste chtěli totéž se statickými stránkami, budete muset ručně přidat nejnovější obsah na svou domovskou stránku pomocí softwaru nebo přímou úpravou kódu.

WordPress pro statické i dynamické stránky

CMS WordPress dostal to nejlepší z obou světů. I když je stále ještě spojován především s platformou blogů (dynamicky generovaný obsah), můžete jej využít k vytvoření statického rozložení.

Blogy se snadněji nastavují, ale…

Jen proto, že blogy mají obecně snadnější nastavení, neznamená to, že je nutné si ho právě pro to vybrat. Mnozí lidé dělají chybu, že volí blog, ale potřebují webové stránky nebo kombinaci obou (WordPress). V případě, že potřebujete opravdu statické stránky, které budete aktualizovat minimálně, lze spíše doporučit RVSiteBuilder.